Запалення кишечника може погіршити засвоєння поживних речовин, і до 30% засвоєної з кормом енергії може використовуватися тваринами для врегулювання процесу подолання недуги, а не для поліпшення своєї активності. Основна мета дієтологів полягає в тому, щоб переконатися, що і енергія, і поживні речовини ефективно засвоюються і використовуються тваринами.
Сільськогосподарські тварини мають інтенсивний метаболізм, що робить їх більш уразливими до змін. Інші параметри, такі, як зміна клімату, критичні періоди яйцекладки або зміна раціону, можуть вплинути на показники продуктивності і фізіологічного стану тварин. Ці проблеми можуть стосуватися всіх видів тварин і мати різні наслідки:
Ці емоційні перевантаження викликають запальний, оксидативний стрес і попереджуючі реакції імунної системи, які є основним явищем в житті тварини і можуть призвести до зниження показників продуктивності і фізіологічного стану тварин та рентабельності.
У сучасній літературі описується, що до 30% споживаної енергії можна використовувати для управління цими процесами. Отже, оцінка цілісності бар’єру, шляхом зміни статусу запалення кишечника тварини має першорядне значення.
На ринку кормів для тварин доступні різні рішення цієї проблеми, які допомагають підтримувати тварин в цей стресовий період і скорочують використання антибіотиків. Схоже, що активні інгредієнти з рослинних екстрактів появилися для того, щоб запропонувати рішення. Відділ досліджень і розробок компанії «Wisium» працював над вибором комбінацій рослинних екстрактів, які століттями відомі в традиційній азіатській фармакопеї своїми індивідуальними протизапальними, антиоксидантними та знеболюючими властивостями.
Таким чином, завдяки її синергетичним ефектам, була обрана їхня найпотужніша комбінація для створення запатентованого продукту POWERJET®, що складається з рослини із сімейства алкалоїдів та іншого компонента з нео-лігнанів.
Цей препарат спрямований на регульоване управління перехідними періодами, такими, як: підтримка споживання корму і рівнів засвоєння поживних речовин при одночасному виділенні максимуму «ефективної енергії» на виробничі потреби тварин шляхом модуляції реакції запалення на кишковому рівні, окисного стресу та імунної реакції (відповіді). Сприятливий вплив поєднання комбінацій рослинних екстрактів був продемонстрований остаточними лабораторно- підтвердженими дослідженнями, включаючи випробування в науково-експериментальних центрах, а також в польових умовах.
Університетське дослідження було проведене в м. Бове (Франція) для оцінки синергетичного впливу екстрактів рослин, як на цілісність кишечника, так і на запальний процес. Спочатку культивували клітини товстої кишки людини, а потім стимулювали за допомогою важкої моделі запалення (коктейль цитокінів).
Екстракти рослин тестувалися окремо або в комбінації для оцінки їхнього впливу на Транс-Епітеліальний Електричний Опір (TEEО) і секрецію Інтерлейкінів 8 (IЛ-8). TEEО – індикатор цілісності кишечника. Найвищий показник TEEО, це, коли добре збереглися щільні з’єднання кишкових клітин, які як забезпечували так і будуть забезпечувати гарне засвоєння поживних речовин. IЛ-8 протизапальні маркери, і їх вироблення відображає рівень запалення. При провокаційній стимуляції антигеном, TEEО значно знижується в порівнянні з негативним контролем, що означає, що цілісність кишечника змінюється (Таблицю 1).
Додавання комбінації алкалоїдів і нео-лігнанів рослин забезпечило значне поліпшення цілісності кишечника, тоді як самі по собі алкалоїди або нео-лігнани не призводили до будь-якого поліпшення цілісності кишечника. При провокаційній стимуляції антигеном, значно збільшувалася базальна секреція IЛ-8, що означає, що антиген працює. Комбінація екстрактів рослин (POWERJET®) знижувала секрецію базального IЛ-8, що доводить здатність цього препарату обмежувати надмірну активацію імунної системи після провокаційної стимуляції антигеном, коли, відповідно, алкалоїди або нео-лігнани самі по собі не могли знизити секрецію базального IЛ 8.
Ці результати оцінюють значення такої запатентованої комбінації і доводять її синергетичний ефект за двома важливими критеріями:
По-перше, це критерій збереження цілісності кишечника для того, щоб уникнути синдрому дірявої кишки.
По-друге, це критерій модуляції імунної реакції (відповіді) на провокаційну стимуляцію антигеном, виділення більшої кількості поживних речовин на виробничі потреби замість відновлення пошкоджених клітин або підтримку імунної системи, коли тварини стикаються з періодом стресу, яке викликає запалення.
Переваги комбінації екстрактів рослин (POWERJET®) на показники продуктивності та фізіологічного стану тварин були продемонстровані в ході випробувань, проведених в декількох науково-експериментальних центрах і польових умовах, на свинях, бройлерах, несучках і жуйних тваринах завдяки кращому контролю реакції запалення. Щоб проілюструвати інтерес цієї комбінації для молочних корів, нижче представлені польові випробування, проведені у Франції (Таблиця 2). Метою цього випробування було оцінити ефект комбінації екстрактів рослин в період отелення.
Це стресовий період для корів, який характеризується раптовим збільшенням потреби в енергії, викликаної початком лактації або зниженням добровільного споживання сухої речовини. Протягом цього періоду часу змінюється гомеостаз всіх енергетичних субстратів, що призводить до посилення запалення кишечника і окисного стресу. Таким чином, основна увага в цьому дослідженні приділялася маркерам системного запального і окисного стресу до і після отелення. Також було вивчено вплив на мобілізацію жирових запасів і виробництво молока. У випробуванні взяли участь 25 дійних корів голштинської породи, розділених на дві групи. Контрольна група (з раціоном на основі кукурудзяного силосу) з 12 тваринами, а також тестова група з 13 тварин, яким вводили комбінацію екстрактів рослин (включених в концентрований корм за три тижні до отелення і під час лактації).
Зразки крові були взяті у всіх дійних корів кожної групи за тиждень до отелення і через тиждень після отелення, щоб оцінити їх запальний і окислювальний статус. Гаптоглобін був обраний в якості позитивного маркера запалення, а супероксиддисмутаза (СОД) – в якості маркера окисного стресу.
BHB (бета-гідроксибутират)
NEFA (неетерифіковані жирні кислоти)
Комбінація екстрактів рослин обмежувала підвищення концентрації гаптоглобіну, демонструючи, що вона допомагає обмежити запалення. Спостерігали сильне збільшення активності СОД, і це продемонструвало, що комбінація рослинних екстрактів посилювала антиоксидантну здатність тварин. Період отелення пов’язаний з дефіцитом енергії (вуглеводів і амінокислот) а, отже, з мобілізацією жирових запасів.
Для оцінки цього феномена були проаналізовані два маркери крові: рівень NEFA (неетерифіковані жирні кислоти) і BHB (бета-гідроксибутират) через тиждень після отелення. У групі, що одержувала добавку, були нижчі концентрації NEFA і BHB в порівнянні з контрольною групою. Це передбачає більш низьку мобілізацію жирових запасів в період перинатального періоду у молочних корів з додаванням рослинних екстрактів (POWERJET®) а, отже, менш серйозний дефіцит енергії на початку періоду лактації.
Як наслідок модуляції запального і антиоксидантного статусу, а також більш низького резерву мобілізації жиру, в групі лікування протягом трьох перших місяців лактації спостерігалося поліпшення виробництва молока на +2,3 кг / корова / день.
Багато видів стресів можуть викликати запалення кишечника, окислювальний дисбаланс і реакції імунної системи, які являють собою серйозну проблему в житті тварин, викликаючи зниження показників і прибутковості. Поєднання екстрактів рослин дозволяє тваринам краще протистояти запальним і окислювальним процесам в періоди чутливості і стресу.
Комбінація екстрактів рослин (POWERJET®), призначена для свиней, свійської птиці та жуйних тварин, сприяє збереженню здоров’я кишечника, запобігаючи підвищеній проникності кишечника. Завдяки їй покращується засвоєння поживних речовин і спостерігається краще використання поживних речовин тваринами в період стресу, який викликає запалення. Більше енергії спрямовується на продуктивність, а не на посилення запального процесу, що веде до поліпшення самої продуктивності тварин.